![Ζωγραφική με τίτλο "Sanctuary III" από Peter Pitout, Αυθεντικά έργα τέχνης, Λάδι Τοποθετήθηκε στο Χαρτόνι](https://www.artmajeur.com/medias/standard/p/e/peter-pitout/artwork/16937155_a.jpg?v=1687423265)
![Επιπλέον θέα 2](https://www.artmajeur.com/medias/standard/p/e/peter-pitout/artwork/16937155_2_img-2279.jpg)
![Επιπλέον θέα 3](https://www.artmajeur.com/medias/standard/p/e/peter-pitout/artwork/16937155_3_img-2277.jpg)
![Επιπλέον θέα 4](https://www.artmajeur.com/medias/standard/p/e/peter-pitout/artwork/16937155_4_img-2280.jpg)
![Επιπλέον θέα 5](https://www.artmajeur.com/medias/standard/p/e/peter-pitout/artwork/16937155_5_img-2285.jpg)
![Επιπλέον θέα 6](https://www.artmajeur.com/medias/standard/p/e/peter-pitout/artwork/16937155_6_img-2283.jpg)
![Δείτε σε ένα δωμάτιο Έργα τέχνης: Sanctuary III](https://www.artmajeur.com/medias/standard/p/e/peter-pitout/artwork/16937155_a.jpg?v=1687423265)
![in situ](http://cdn.artmajeur.com/img/in_situ/s_1200x1200.jpg)
Sanctuary III (2023) Ζωγραφική από Peter Pitout
Αυτή η εκτύπωση διατίθεται σε διάφορα μεγέθη.
Πωλητής Peter Pitout
-
Αυθεντικά έργα τέχνης (One Of A Kind)
Ζωγραφική,
Λάδι
στο Χαρτί
-
Διαστάσεις
16,7x12,8 in
Διαστάσεις του έργου μόνο, χωρίς πλαίσιο: Ύψος 15,8in, Πλάτος 11,8in - κατάσταση του έργου τέχνης Το έργο τέχνης είναι σε άριστη κατάσταση
- Framing Αυτό το έργο τέχνης πλαισιώνεται (Πλαίσιο + κάτω από ακρυλικό γυαλί)
- Κατηγορίες ΠΙΝΑΚΕΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ κάτω των 500 $ Συμβολισμός Πουλί
Paper Format - 40x30cm
Framed format - 42.5 x 32.5 cm
Thoughts of the delicate nature of 'home'
The nest .
Fragile branches.
Different species of swallows may have variations in their nest-building techniques.
Some swallows build complex communal nests with multiple chambers,
while others, construct cup-shaped nests individually.
The overall process involves collecting materials, creating a mud foundation, shaping the nest, reinforcing it with twigs and grass, and finally lining the interior.
Sanctuary invites viewers to pause, reflect, and find solace in the harmonious coexistence of the earthly and the celestial, reminding us of the delicate connections that bind us all within the tapestry of life.
Work is photographed without plexiglass to avoid reflections.
The work is best shown without the plexiglass, leaving the beautiful character of Arches paper exposed.
The plexiglass will be sent between paper and backboard .
Σχετικά θέματα
Ο Peter Pitout, ένας σύγχρονος Νοτιοαφρικανός καλλιτέχνης, γεννήθηκε στη ζωντανή πόλη του Durban το 1977. Επί του παρόντος, αποκαλεί τη γραφική νότια Γαλλία σπίτι του, όπου συνεχίζει να καλλιεργεί τα καλλιτεχνικά του χαρίσματα και να αφήνει διαρκές σημάδι στον κόσμο των εικαστικών έκφραση.
Το 1995, ο Peter ξεκίνησε το καλλιτεχνικό του ταξίδι ακολουθώντας μια εκπαίδευση στη βιομηχανική τέχνη και το σχέδιο. Αυτή η πρώιμη εισβολή στον κόσμο της τέχνης έθεσε τα θεμέλια για τις μελλοντικές δημιουργικές του προσπάθειες, παρέχοντάς του τις δεξιότητες και την έμπνευση που απαιτούνται για να ανθίσει ως καλλιτέχνης.
Το ταξίδι του πήρε διεθνή τροπή όταν εγκαταστάθηκε στο Λονδίνο, Ηνωμένο Βασίλειο. Σε αυτό το πολιτιστικά ποικιλόμορφο και καλλιτεχνικό κέντρο, ο Peter Pitout εξερεύνησε διάφορα καλλιτεχνικά μέσα, επιτρέποντας στη δημιουργικότητά του να ρέει ελεύθερα. Ήταν κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου πειραματισμού που βρήκε την αληθινή του κλήση στην ελαιογραφία, η οποία θα γινόταν ο κύριος τρόπος καλλιτεχνικής του έκφρασης.
Το 2003, γοητευμένος από τη γοητεία της νότιας Γαλλίας, ο Peter έκανε τη μεταμορφωτική κίνηση στην περιοχή και προώθησε την καλλιτεχνική του εμπειρία αποκτώντας επαγγελματικό προσόν στη μεταξοτυπία. Αυτή η νεοανακαλυφθείσα δεξιότητα πρόσθεσε βάθος και ευελιξία στο καλλιτεχνικό του ρεπερτόριο, επιτρέποντάς του να εξερευνήσει διαφορετικές πτυχές του κόσμου της τέχνης.
Η τέχνη του Peter Pitout είναι μια αντανάκλαση βαθιών θεμάτων που εμβαθύνουν στην ίδια την ουσία της ανθρώπινης ταυτότητας και μορφής. Επιπλέον, το έργο του είναι βαθιά εμπνευσμένο από αφηρημένα τοπία που βρίσκονται στη σφαίρα της επιστήμης και της φυσικής. Μεγαλώνοντας στις ηλιόλουστες ακτές του Durban της Νότιας Αφρικής, η τέχνη του είναι αναμφισβήτητα επηρεασμένη από τις ρίζες του. Οι δημιουργίες του αντηχούν με τα ζωηρά χρώματα και την έντονη ομορφιά των αφρικανικών τοπίων, απηχώντας το πνεύμα της πατρίδας του.
Για τον Peter Pitout, η διαδικασία της δημιουργίας δεν είναι απλώς ένα μέσο καλλιτεχνικής έκφρασης. είναι ένα βαθύ ταξίδι αυτο-ανακάλυψης και ένας τρόπος να επανασυνδεθεί με τις εσωτερικές του ρίζες. Αυτή η ενδοσκοπική προσέγγιση της τέχνης έχει δημιουργήσει μια μοναδική οπτική αισθητική που είναι αναμφισβήτητα δική του.
Η καλλιτεχνική οδύσσεια του Πέτρου τον οδήγησε από τη Νότια Αφρική στη νότια Γαλλία, μέσω Λονδίνου. Στην πορεία, έχει δημιουργήσει σχολαστικά ένα ξεχωριστό στυλ που του έχει κερδίσει την αναγνώριση και την αναγνώριση. Η τέχνη του έχει κοσμήσει πολλές εκθέσεις στη Γαλλία και είχε το προνόμιο να συμμετάσχει σε καλλιτεχνικά residencies στη Γαλλία, τη Γερμανία και τη Φινλανδία.
-
Ιθαγένεια:
ΓΑΛΛΊΑ
- Ημερομηνία γεννήσεως : 1977
- καλλιτεχνική τομείς: Έργα καλλιτεχνών με πιστοποιημένη καλλιτεχνική αξία, Έργα επαγγελματιών καλλιτεχνών,
- Ομάδες: Πιστοποιημένοι καλλιτέχνες Επαγγελματίας Καλλιτέχνης Σύγχρονοι Γάλλοι Καλλιτέχνες